Czytanie uzależnia, grozi posiadaniem własnego zdania.

wtorek, 16 maja 2017

Czytajmy po angielsku - kącik "Book corner" w sali 301Czytanie w obcym języku ma szereg zalet, dzięki którym czynność ta jest niezwykle ważna i wartościowa. Dlaczego warto czytać w języku angielskim?

Oto 7 powodów, które powinny Was przekonać:

1. Zwiększamy nasz intelekt.
Czytając w najpopularniejszym języku świata, proces ten przebiega inaczej, niż w naszym ojczystym języku. Nasz mózg angażuje się w większym stopniu ze względu na dodatkową trudność, jaką jest obcy dla nas język. Trudność ta stanie się coraz mniejsza wraz ze wzrostem naszych kompetencji językowych, za to zaangażowanie nasze jak i naszego mózgu pozostanie na wyższym poziomie, niż jeżeli czytalibyśmy lekturę w języku polskim. Jest to wspaniały trening, który zaowocuje zwiększonym intelektem.


2. Zaczynamy szerzej patrzeć na świat.
Nasze spojrzenie na świat zmienia się, kiedy czytamy w języku angielskim. Sięgając po lekturę, mamy możliwość spojrzenia na pewne aspekty oczami autora - jak wiadomo, spojrzenie na świat różni się w zależności od narodowości piszącego tekst. Warto czytać w języku angielskim, by dostrzec aspekty, które inaczej pozostałyby niedostrzeżone.

3. Poszerzamy nasze horyzonty.
Czytanie w języku angielskim jest w pewnym stopniu podobne do podróżowania - jeżeli pozwolimy swobodnie działać naszej wyobraźni, czytanie może zanieść nas w zupełnie odległy dla nas świat, gdzie przeżyjemy ciekawą przygodę. Dołączmy do tego inny sposób przedstawienia treści, niż miałby on miejsce w języku polskim oraz inne spojrzenie na świat, które spowodowane jest inną narodowością i osobowością autora książki - ukończywszy ją, jesteśmy bogatsi o nowe doświadczenie.

4. Uczymy się nowego słownictwa.
Do tego punktu chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Książki to istna skarbnica słownictwa. Sięgając po nową książkę, warto mieć przy sobie słownik, w którym poznamy znaczenie nowego dla nas słowa, lub, jeżeli jesteśmy zaawansowanymi użytkownikami języka angielskiego, użyjmy kontekstu do ustalenia jego znaczenia. Czy jesteśmy w tej dziedzinie nowicjuszami, czy też znamy go w stopniu niemal natywnym, jedno jest pewne - po ukończeniu czytania następnej książki będziemy bogatsi o znajomość przynajmniej kilku nowych słówek.

5. Zyskujemy płynność językową.
Czytanie to wielowymiarowy proces. Kolejną jego zaletą jest zwiększenie płynności językowej - dzięki temu procesowi, często jesteśmy w stanie mówić płynniej, zrozumieć większą ilość aspektów języka, oraz z czasem czytanie stanie się płynniejsze. Dlaczego zatem nie sięgnąć po książkę w języku angielskim, by zyskać w niemal każdej jego sferze?

6. Mamy dostęp do milionów ciekawych pozycji.
Umówmy się - lista pozycji dostępnych w języku polskim jest ułamkiem tego, co jest dla nas dostępne w języku angielskim. Czy jesteśmy amatorami robotyki, czy też chcielibyśmy dowiedzieć się więcej o początkowym etapie akwizycji języka - pozycji na interesujący nas temat znajdziemy więcej w języku angielskim niż w języku polskim. Dzięki temu interesujący nas niszowy temat znajduje pokrycie w języku angielskim - niejednokrotnie trudno znaleźć informacje na podobną tematykę w języku polskim.

7. Nigdy się nie nudzimy.
Jak już ustaliliśmy, czytanie w języku angielskim ma wiele zalet. Jedną z nich jest dostępność ciekawych pozycji, których lektura zajmie nas na długie godziny. Kiedy tylko na horyzoncie pokaże się nuda - sięgnijmy po jedną z nich, by połączyć przyjemne z pożytecznym.

Czytanie w oryginale to świetny sposób na spędzanie wolnego czasu, który nie tylko rozwija naszą wyobraźnię, zabija nudę, ale pozwala nam na naturalne przyswajanie słownictwa angielskiego. 

Serdecznie zachęcamy do wypożyczania książek w języku angielskim z kącika "Book corner", który znajduje się w sali 301.
Jeżeli masz w domu książkę angielską, słownik czy płytę, której nie potrzebyjesz, zostaw ją w szkolnym kąciku, niech skorzystają z niej inni! Może dzięki Tobie ktoś rozpocznie swą przygodę z książką czytaną w oryginale!


Zasady korzystania z kącika "Book corner":

1. Wybierz książkę, która cię interesuje.
2. Poinformuj o tym opiekuna kącika, panią Annę Kareh.
3. Ciesz się zaletami płynącymi z czytania w języku angielskim i zwróć książkę, aby mogli przeczytać ją inni! 
Tekst i zdjęcia: Anna Kareh   
 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...